لطفا لایسنس قالب مدیفای را از پیشخوان فعال نمایید.
خیابان ولیعصر، خیابان عباسپور
نبش کوچه شاهین، پلاک1، واحد6
Floor 3, No. 1, Shahin Alley
Shahid Abbaspour St, Valiasr Ave
تلفن تماس
021-96623590
Tell
021-96623590

پتروشیمی آلای مهستان

شرکت پتروشیمی آلای مهستان داری 2 واحد به شرح زیر می باشد:

• تولید پلی پروپلین به روش هیدروژن زدایی از پروپان (PDH) به ظرفیت سالانه 450 هزار تن پروپلین گرید پلیمری
• تولید پلی پروپلین به ظرفیت 450 هزار تن در سال
• یوتیلیتی های مورد نیاز واحدهای عملیاتی از طریق خط لوله از مجتمع پتروپالایش کنگان که در مجاورت این شرکت قرار دارد تامین خواهد شد.

اهداف

با توجه به کم بودن پروپیلن در کشور و نیاز بازار به پروپیلن و پلی پروپیلن همچنین موجود بودن پروپان در منطقه عسلویه با تبدیل پروپان تولیدی به محصولات با ارزش تر و با ارزش افزوده بالا، احداث واحدهای پایین دست پروپان از اهمیت بالایی برخوردار است.


تولید پروپیلن به روش هیدروژن زدایی از پروپان ( PDH ) یکی از روش های مهم و تجاری تولید پروپیلن در جهان بوده و در حال حاضر واحدهای مختلفی با این روش در حال تولید پروپیلن می باشند.


واحد PP به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین مصارف پروپیلن به شمار می رود و بدین جهت احداث واحد PP به منظور استفاده از پروپیلن تولیدی در واحد PDH در دستور کار قرار گرفته است که درآمدزایی این طرح سالانه حدود 630 میلیون دلار می باشد . این طرح از تیر ماه 1401 شروع و مدت اجرای آن 48 ماه برنامه ریزی گردیده است.

ظرفیت و خوراک

واحدخوراک (KTA)ظرفیت تولید (KTA )
PDH540 (پروپان)450 (پروپیلن)

20 (C4+)

16 (H2)
PP450 ( پروپیلن )450 ( پلی پروپیلن )

وضعیت پیشرفت طرح

این طرح از تیرماه 1400 شروع و تا پایان دی ماه 1401 ، 81/23 درصد پیشرفت فیزیکی واقعی در مقابل 74/26 درصد پیشرفت برنامه دارد. در فاز مهندسی ، مهندسی پایه طرح به اتمام رسیده و مهندسی تفصیلی در حال انجام می باشد. در فاز خرید ، اقلام دیر حمل پروژه سفارش گذاری شده است. در فاز اجرایی نیز ساخت ساختمان های صنعتی و غیر صنعتی انجام شده و بخش سیویل سازه های صنعتی نیز در حال انجام می باشد.

چالش های طرح

  • – با توجه به بخشنامه 20/1401/200 مورخ 28/04/1401 مبنی بر ” درآمد حاصل از صادرات محصولات نفتی ، گازی ، پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام مطابق با فهرست منضم در تمام نقاط کشور مشمول مالیات بوده و اعمال سایر معافیت های مالیاتی و نرخ صفر از جمله ماده 132 قانون مالیان های مستقیم جاری نخواهد بود ” عملا سرمایه گذاری در احداث و ایجاد صنایع پتروشیمی فاقد انتفاع می باشد.
    – با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 02/03/1400 و مطابق تبصره 2- ماده 10 قانون مذکور مبنی بر اینکه ” استرداد مالیات و عوارض خرید برای صادرات مواد خام و مواد اولیه تولید که در فهرست مربوط به ماده (141) قانون مالیات های مستقیم ذکر شده اند ، ممنوع است ” این امر نیز سود ده بودن احداث صنایع را دچار چالش می نماید.
    – نرخ ارز در سامانه صنایع پتروشیمی ثابت بوده و بایستی در دوره بهره برداری با همان نرخ در سامانه بفروش برسد و این در حالی است که کلیه اجناس و اقلام با نرخ ارز بازار آزاد محاسبه و معامله می شود و این اختلاف 50 درصدی کلیه خریدهای شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد.
    – با توجه به تحریم های ظالمانه، برای خرید تجهیزاتی که امکان ساخت داخل ندارند ، بسیاری از سازندگان مطرح و معتبر بین المللی حاضر به فروش تجهیزات نمی باشند که در این خصوص ، این مجموعه در تلاش برای دور زدن و خنثی نمودن تحریم ها می باشد.
    – از آنجا که طرح PDH برای نخستین بار در کشور اجرا می گردد و نیز امکان استفاده از شرکت های صاحب تکنولوژی خارجی مقدور نمی باشد، لذا با تکیه بر توان و دانش مهندسی داخلی و مواجه و حل چالش های مربوطه نسبت به پیشبرد طرح اقدام می شود.

ساختار کلی طرح

Block Diagram

سهامداران

زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نفت